76.8%Bosnia And Herzegovina Bosnia And Herzegovina

Prošli mjesec: 1992
Biskup u Stocu održao predavanje za 115 bračnih parova PDF  | Ispis |  E-mail
Utorak, 22 Ožujak 2011 20:57

Biskup u Stocu održao predavanje za 115 bračnih parovaU drugu korizmenu nedjelju, 20. ožujka o. g. biskup Ratko predvodio je u Stocu večernju sv. misu u 1700 s. za stolački vjerni puk, koji je ispunio čitavu crkvu. Don Rajko Marković, župnik pozdravio je na početku misnog slavlja biskupa izrazio mu srdačnu dobrodošlicu i zahvalio na dolasku. Pod sv. misom biskup je propovijedao na temu nedjeljnih čitanja, a posebno na temu Evanđelja – Preobraženje.

Poslije sv. Mise u crkvi su ostali samo bračni parovi koje je župnik pozvao nedjelju prije da se okupe na korizmeno predavanje koje će im imati o. biskup. Naime, ova je ideja zamišljena prošle godine na 2. nedjelju korizme i lijepo je prihvaćena od stolačkih bračnih parova. Pa kad se pokazao dobar uspjeh prošle godine, uz iskazanu želju da ovo prijeđe u tradiciju, organiziran je skup i ove godine, na istu 2. korizmenu nedjelju. Župnik je pozvao bračne parove i odazvalo se 115 parova, 230 muževa i žena, najprije na sv. Misu s ostalim pukom Božjim, a poslije su ostali samo parovi i ispunili crkvu do posljednjeg mjesta, još se donosilo stolica iz dvorane.

Nakon što su poslije sv. Mise ostali samo ženidbeni drugovi, biskup je govorio o 12. poglavlju Poslanice Rimljanima, gdje se iznosi 12 pravila obiteljske sreće. Sve je utemeljeno na načelima Isusovih Blaženstava, neočekivanih obrata u životu: mi razmišljamo ljudskom krvi i naravi, a Bog unosi svoju logiku i normu i korigira našu zemaljsku logiku; na primjer: progonitelje blagoslivljati, za one koji nas mrze moliti, s radosnima se radovati, sa zaplakanima plakati, ne zanositi se visokim vrhuncima nego se dičiti poniznim i neznatnim, ne umišljati sebi da smo mudri, na zlo ne odgovarati zlom, nego dobrom; biti istomišljenicima i u sredstvima i u ciljevima, ne osvećivati se, nikomu, a biti u miru sa svakim koliko je moguće i koliko je do nas. Tko se moćan tih i sličnih normi držati, na putu je prave zemaljske sreće i nebeske svetosti slave, naglasio je biskup.

Poslije duhovne obnove u crkvi, župnik je sve parove pozvao u župnu dvoranu za mlade, da se svi osjećaju pomlađenima, na čašćenje, tople napitke i druženje, što su oni rado prihvatili, a navratio je i s njima se, zajedno sa župnikom, zadržao u ugodnu razgovoru i o. biskup. Poslije ih je župnik potaknuo da sada odu ispod ruke u grad na kavu ili jedni kod drugih na čašicu, pa da ih mine želja mladih dana. Nemojte se žuriti kući, zbog bojazni kako će djeca bez vas, pustite ih, možda će im biti draže da se malo zadržite, napomenuo je župnik, što su mnogi kroz smjeh i prihvatili. Parova je bilo od 1 godine pa do 40.-te braka, a uglavnom su prevladavali mlađi bračni parovi. Svi su se na ovaj susret rado odazvali što se pokazalo i velikim brojem. Još bi ih bilo da nije kod nekog bila spriječena žena, a kod nekog muž, a trebalo je ipak doći zajedno. Nakon susreta predložili su župniku da ne odustaje od ovog „projekta“, jer mnogi samo na ovaj susret dolaze zajedno, jedno uz drugo, ispod ruke. Mi sve ovo znamo što nam je biskup rekao, ali je dobro da nas netko barem jednom godišnje potakne na naše obveze i dužnosti u braku i obitelji, primjetili su nazočni. Svakako, večer je bila, duhovna, korisna i rekreativna, a sve je to potrebno. Bogu hvala.

Home Vijesti Biskup u Stocu održao predavanje za 115 bračnih parova