• 1
  • 2
  • 3

U Petu nedjelju vazmenu, 19. svibnja 2019., sv. krizma u Stocu u crkvi sv. Ilije proroka, kako se prakticira svake godine. Župnik don Rajko Marković pripremio četrdeset i jedno u crkvi i jedno u Vidovu polju. Crkva puna župljana. Ima vjernika i pred vratima, pod kišobranima. Za vrijeme sv. Mise, pod kojom se dijeli sv. krizma, župnik nastoji uposliti što više krizmanika devetoškolaca: u početnu pozdravu i daru, u biblijskim čitanjima i psalmima, u molitvama vjernika, i to da sve bude jasno i glasno da ih i nagluha osoba može čuti i razumjeti. A osobito da budu pribrani i svjesni u činu primanja sakramenta sv. krizme nakon propovijedi. Don Rajko je izrazio dobrodošlicu biskupu Ratku podsjetivši sve u crkvi na neke trenutke iz povijesti župe, osobito na izgradnju katoličke škole, kojoj je prije 150 godina kupljeno zemljište na terenu gdje je početkom 20. stoljeća podignuta i župna crkva.

Komemoracija na Radimlji 2019.  U subotu, 18. svibnja 2019. u sklopu manifestacije „Stolačko kulturno proljeće“ organizirana je na Radimlji kod Stoca svečana komemoracija i sv. Misa za sve poginule katolike hrvatskog naroda u Drugom svjetskom ratu.

U 17,30 sati kod podignutog spomenika, Dječji zbor „Modra rijeka“ predmolila je s ministrantima pred okupljenim mnoštvom slavnu krunicu koja je bila prikazana za naše pokojnike. Poslije duhovne točke slijedila je komemoracija.

Stočani na Hodočašću Kraljici Mira u Hrasnu 2019.Stolački dumo Rajko predvodio je Hodočašće stolačkih vjernika u Svetište Kraljice Mira u Hrasno u nedjelju, 12. svibnja 2019. Na ovo hodočašće krenuo je jedan dio svijeta pješice, zatim jedan dio članova HKUD „Stolac“, stolački ministranti i veliki broj osobnih automobila. Iz Stoca smo krenuli u 9,30 sati, a u Svetište smo stigli oko 10,00 sati.

Na početku sv. Mise sve je nazočne pozdravio hrašanjski župnik i upravitelj Svetišta don Antun Pavlović. Sv. Misu i tradicionalnu procesiju u 11,00 sati u koncelebraciji domaćih i okolnih svećenika predvodio je don Ivo Šutalo, biskupski vikar, a pod sv. Misom ministrirali su i četvorica naših stolačkih ministranata.

Sv. Misa za Tenkiste - HVO-a u Stocu, 11. svibnja 2019.U subotu, 11. svibnja 2019. u stolačkoj župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u 9,00 sati služena je sv. Misa za Tenkiste - HVO-a. Organizatori su ove godine odlučili, po drugi put, okupiti Tenkiste u Stocu na jedno zajedničko druženje i uspjeli su.

Kao početak zajedištvovanja, u dogovoru s Dumom, organizirana je sv. Misa koju je predvodio stolački župnik don Rajko. Dumo je na početku sve nazočne pozdravio, posebno obitelji poginulih hrvatskih branitelja, organizatoru zahvalio, a sve na sabranost i kajanje prije sv. Mise pozvao.

Svečano proslavljen bl. Ivan Merz u Gornjoj Bitunji, 10. svibnja  2019.U petak, 10. svibnja 2019. pod pučkom sv. Misom u 11,00 sati, u Gornjoj Bitunji, koju je predslavio i vjernicima prigodnu riječ uputio župnik don Rajko, svečano je proslavljen bl. Ivan Merz, kojega su mještani 2017. godine, u dogovoru sa župnikom, izabrali za svoga zaštitnika.

Na početku je župnik sve pozdravio, izrazio radost što smo se okupili u ovako lijepom broju i sve pozvao na molitvu za žive i mrtve, za polja, njive i usjeve, za Božji blagoslov nad sve ono od čega živimo i čime se bavimo, da nam sve to dobri Bog blagoslovi po zagovoru bl. Ivana. Ukopnici ovoga groblja su mještani triju sela Gornja Bitunja, Donja Bitunja i Zabrđe.