NAJAVA: Komemoracija na Radimlji 2018. PDF  | Ispis |  E-mail
Srijeda, 16 Svibanj 2018 10:15

NAJAVA: Komemoracija na Radimlji 2018.U subotu, 19. svibnja u sklopu manifestacije Stolačko kulturno proljeće bit će na Radimlji u 18,00 sati komemoracija i sv. Misa za sve poginule na Bleiburškom križnom putu do Stoca i oko Stoca.

Stolac je naš Bleiburg. Očekuje se veliko mnoštvo naroda iz čitave Hercegovine, predvođeni svećenicima i mjesnim vlastima. Svi pjevači i Folklor u narodnim nošnjama neka budu na Radimlji u 17,30 s.

Svi ste pozvani u subotu večer na Radimlju u 17,30 s., program: svibanjska pobožnost, pa polaganje vjenaca, pa sv. Misa u 18,00 s., koju predvodi don Ante Tonćo Komadina, ravnatelj Caritasa iz Mostara. Lani je u autobusima bilo samo po 2-3 putnika pa ove godine neće voziti autobusi. Mladi mogu poći biciklima i pješice. Ministranti neka budu u 16,30 sati kod crkve.

ŽUPNICIMA HERCEGOVAČKIH BISKUPIJA

Predmet: komemoracija žrtava komunizma na Radimlji

Poštovani brate u Kristu!

Potkraj  2.  svjetskog rata, već 1944. godine, partizani su zarobili brojne  hrvatske civile gdje bi se god našli, a da nisu izbjegli iz ovih krajeva. Potom bi ih doveli u Stolac, gdje su ih „prijekim postupkom“, tj. bez sudskoga procesa, osuđivali i ubijali.

Neposredno nakon rata, osobito poslije Bleiburške tragedije, u svibnju/lipnju 1945., na tisuće sudionika Križnoga puta našega naroda dovodili su iz smjera Mostara, kao i mnoge nevine ljude, uglavnom civile, iz svih hercegovačkih, susjednih dalmatinskih i južnobosanskih općina, na ovaj „sud“ u Stolac i tu im s lažnim svjedocima presuđivali i potom ih masakrirali.

Nakon prisilne šutnje (1945.-1990.), konačno su progovorili svjedoci tih zbivanja, te su masovne grobnice ove naše mučene subraće otkrivene, i to na petnaestak mjesta, ne samo u jamama, nego i u rupama, kanalima i u koritu Bregave, a osobito Radimlje. Svjedoci su konačno otkrili šokantna svjedočanstva o mučenju žena i djevojaka u raznim narodnim nošnjama, osobito s područja zapadne Hercegovine, zatim nekolicine nepoznatih franjevaca i drugih svećenika. U novije smo vrijeme došli i do podatka o stradanju petorice franjevaca nad jednom jamom u blizini Stoca.

Prošlih smo godina u okviru obilježavanja obljetnice Bleiburške tragedije svim tim žrtvama na stolačkim stratištima iskazivali dužnu počast na jednom od najvećih stradališta nedaleko od nekropole „Radimlja“ uz mnoštvo puka, svećenstva i raznih delegacija.

I ove smo godine odlučili odati počast našim brojnim žrtvama. U znak poštovanja prema njima i njihovim patnjama najmanje što možemo učiniti jest da u javnosti svjedočimo i da se za njih javno Bogu molimo i osobito sv. Misu prikazujemo.

Na sjednicama prošlih godina s više načelnika hercegovačkih općina dogovoreno je da će oni sa svojom pratnjom doći i položiti vijence za stradale s područja svojih općina na ovome mjestu. Isto tako odlučeno je da se zamole naši brojni KUD-ovi da u narodnim nošnjama dođu kao počasna straža onima koji su u takvim nošnjama ovdje život položili. Zaključeno je da ćemo obavijestiti biskupa i sve svećenike da i u ovom religioznom i rodoljubnom činu sudjeluju, prema svojim mogućnostima. Tako vam izražavamo molbu da pozovete svoje vjernike da u subotu, 19. svibnja u 1800 sati prikažemo sv. Misu za njih na stratištu Radimlje, a svibanjska pobožnost Gospi započinje u 1730 sati.

U nadi da ćemo se kao svećenici odazvati na ovaj skup kršćanskoga spomena, očekujemo vas sve sa skupinom vama povjerenih vjernika, osobito onih koji još uvijek broje svoje "nestale", a koji možda na ovim stratištima, zaboravljeni i ušutkani komunističkim nasiljem, počivaju, očekujući Dan Suda i Božjega milosrđa, ali i naše poštovanje i molitvu! (Ponijeti misno ruho ljubičaste boje).

Don Rajko Marković, župnik

Home Vijesti NAJAVA: Komemoracija na Radimlji 2018.